1984-dyskografia 1984-strona główna 1984-prasa

HISTORIA

Jarocin 86 Zespół powstał w styczniu 1985 r. z inicjatywy Piotra "Mizernego" Liszcza i Krzysztofa "Bufeta" Bary, a zadebiutował na lokalnym przeglądzie "Rock Plus" w Rzeszowie. Już ten pierwszy występ spowodował spore zainteresowanie zespołem, a gościnny udział drugiego wokalisty /Roman "Smutny" Rzucidło - Restrykcja, a później Noah-Noah i Aurora/ miał zaowocować późniejszą jego współpracą jako głównego wokalisty. Pierwszy skład zespołu to: Piotr "Mizerny" Liszcz - gitara /wcześniej występował w zespole Modeln/, Krzysztof "Bufet" Bara - vocal, Wojciech "Pancerny" Trześniowski - bass, Leszek Cielak - drums. W tym składzie odbyła się pierwsza sesja nagraniowa dla Radia Rzeszów /2.05.1985/, w trakcie której zostały zarejestrowane: "Rapsodia", "Teologie", "Dwie chwile", "Sny 84" i "Zielony świat". Wtedy też współpracę z zespołem rozpoczął Maciek Ćwiek - gitara akustyczna.
Pod koniec kwietnia następuje pierwsza zmiana personalna: za perkusją "Złotego" zastępuje Janusz "Borys" Gajewski. Następnie na początku maja do zespołu dołącza drugi wokalista - Roman "Smutny" Rzucidło. W tym składzie 1984 występuje na wspomnieniowym koncercie pt. "Breakout wraca do domu" /25.05.1985/. W lipcu, na skutek nieporozumień, od zespołu odchodzą "Bufet" i "Smutny". Nowym wokalistą zostaje Pawel "Tschester" Tauter /ex.Blind Eyes/. Już w tym składzie powstają najważniejsze w dorobku grupy utwory: "Specjalny rodzaj kontrastu", "Tu nie będzie rewolucji" i "Biała chorągiewka". Przed Jarocinem 85 niespodziewanie powraca do grupy "Smutny" i w tym składzie zespół występuje przed jarocińską publicznością, jak również później na Róbrege /namiot Intersalto w Warszawie w ramach III Grand Festiwalu/ i Poza Kontrolą. Zespołowi towarzyszy na nich ponadto Maciek Miernik /git. akustyczna/, na codzień muzyk Restrykcji, a później Noah-Noah i Aurory, który zastąpił Maćka Ćwieka. W 1985 r. menadżerem grupy zostaje Jacek "Broda" Szner, autor trójkątnego logo zespołu. Jest nim do 1987 r., a następnie jego miejsce zajmuje Seweryn Reszko /87-89 r./

Zespół zostaje zauważony przez Program III PR i w jego studiu nagrywa kolejne utwory: "Specjalny rodzaj kontrastu" i "W hołdzie fanatykom marszu", znany również jako "Idziemy". W połowie stycznia 1987 do zespołu powraca Paweł Tauter. Odbywa się kolejna sesja radiowa, tym razem dla Rozgłośni Harcerskiej, w wyniku której zostają zarejestrowane cztery utwory: "Ferma hodowlana", "Sztuczne oddychanie", "Wstajemy na raz, śpiewamy na dwa" i "Radio niebieskie oczy Heleny". Są one następnie prezentowane na antenie Rozgłośni, gdzie cieszą się sporym powodzeniem. Zespół przygotowuje nowy materiał pt. "Czas pokonanych", który jest następnie prezentowany na koncertach i w Jarocinie '87. Jego prapremiera odbywa sie 25 kwietnia w katowickim klubie "Akant". Na przełomie 1987-1988, na zamówienie Klubu Płytowego Razem, został zarejestrowany w RSC Studio w Rzeszowie album "Specjalny rodzaj kontrastu". Jednak płyta ta się nie ukazała, choć muzycy starali się ją później wydać w firmie Rogot. Niestety, jak to często wówczas bywało /patrz: Variete, Madame/ materiał "zaginął" - światło dzienne ujrzał dopiero w 2003 r., wydany /na płycie kompaktowej/ przez Boofish Records na podstawie zachowanych, zremasterowanych kopii.

W 1988 r. utwór "Sztuczne oddychanie" został umieszczony na składankowej płycie "Radio nieprzemakalnych". Pierwszą "płytą", której doczekał się zespół, był singiel Tonpressu z utworami "Tu nie będzie rewolucji" i "Krucjata", śpiewanymi jeszcze przez "Smutnego". Pierwszy z nich stał się sporym "przebojem", trafiając na listę przebojów PR III Marka Niedźwieckiego i na pierwsze miejsce listy przebojów Rozgłośni Harcerskiej.

 Na przełomie 1987-88 r. zespół przeszedł kolejne zmiany personalne. Najpierw odszedł Janusz Gajewski, którego zastąpił Darek "Czarny" Marszałek, potem Wojtek Trześniowski, którego zmienił Marek Kisiel /wcześniej No Smoking/, a następnie Pawel Tauter wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Od tego momentu obowiązki wokalisty przejął "Mizerny" i trwa tak do dzisiaj. W 1989 r. zespół rejestruje "na żywo" w Klubie Studenckim "O To Chodzi" materiał pod tytułem "Anioł w tlenie", który ukazuje się najpierw na kasecie /'94r./, a następnie na kompakcie /'96r./. W latach 1989-94 zespół występował w Jarocinie, gdzie sprzedawane były kasety "Why Not"/'89r./ i "Three Faces" /'90r./. Prawdziwy debiut fonograficzny odbył się dopiero w roku 1991, kiedy to Niezależna Fundacja Radiowo-Artystyczna Hit Records wydala album "Radio niebieskie oczy Heleny". Muzyka, która się na niej znalazła, przedstawia zespół w różnych odsłonach, zawiera zarówno utwory pochodzące z początków działalności, jak i zupełnie premierowe. Również w 1991 r. na kasetowej składance "Fala 3" ukazała się angielska wersja "Fermy hodowlanej" /"Animal Farm"/, nagrana jeszcze z Tauterem. Utwór ten zarejestrowany został na zamówienie Radio One Johna Peela. W 1995 r. do grupy powrócił "Pancerny" /bg/, który zastąpił Marka Kisiela /wyemigrował do USA/, w 1996 r. miejsce "Czarnego" zajął Grzegorz Wesołowski /dr/ a następnie Ziemowit Nyzio.

W 1999 r. wzrosła aktywność 1984 - zespół wystąpił m.in. na festiwalu Castle Party (w składzie: Ziemek Nyzio-dr, Paweł Pucek-git, Andrzej Paprot-git, Piotr Liszcz-bg,vocal), gdzie zebrał bardzo dobre recenzje oraz na warszawskiej Vampirze (26.10.1999 r.), gdzie również się podobał (tym razem w składzie: Ziemek Nyzio-dr, Darek Marszałek-dr, Paweł Gawlik-bg, Paweł Pucek-git i Piotr Liszcz-git,voc). Grupa rozpoczęła też w 1998 r. nagrywanie nowego materiału na płytę. Utwory "Ćma", "Siedem", "Zimna kraina" czy "Plastikowy ocean" zapowiadały ciekawy album...

Na 21 czerwca 2001 r. został zapowiedziany urodzinowy koncert 1984 i Wańki Wstańki pt. "18 lat miłości i nienawiści". Miał się on odbyć w studenckim klubie "Plus" w Rzeszowie, od którego, jak pamiętamy, wszystko się zaczęło. Niestety w ostatniej chwili koncert został odwołany...

Na początku 2003 r. zespół wznowił próby w składzie: Piotr Liszcz, Wojtek Trześniowski i Darek Marszałek. 7 czerwca wystąpił na okolicznościowym koncercie w Galerii OFF w Warszawie z okazji 40. urodzin Piotra Pawłowskiego /Made in Poland/. W listopadzie 2003 r. ukazał się na płycie kompaktowej pierwszy materiał grupy pt. "Specjalny rodzaj kontrastu". Został on wydany przez rzeszowska firmę Boofish. W ramach promocji tego albumu odbył się 29 listopada koncert w Radiu Rzeszów, który został zarejestrowany i następnie wyemitowany na antenie i w internecie. Występem tym 1984 wznowiło regularną działalność koncertową. Zespół zagrał m.in. podczas pierwszej edycji imprezy "Gdzie oni są?" (warszawski klub Park, obok Moskwy, Cytadeli oraz Artura Szuby i iNNych).

[Rozmiar: 30820 bajtów] W roku 2006 grupa przeistoczyła się w duet, w którym Piotrowi Liszczowi towarzyszy Robert Tuta (gitara basowa, syntezatory, programowanie). W tym składzie grupa gra do dziś, okazjonalnie występując z dawnymi muzykami.

Na przełomie 2006/2007 roku, już w nowym składzie, zespół zarejestrował materiał, który pod tytułem "4891" ukazał się 11 maja 2007 nakładem łódzkiego wydawnictwa Love Industry. 17 czerwca tego roku, w studiu koncertowym Radia Rzeszów, odbył się występ promujący album. Dwa utwory na płytę zmiksował w Pittsburgu (USA) Peter Guellard (bardziej znany jako Dyda - wokalista łódzkiego Blitzkriegu), dwa kolejne miksowali byli członkowie 1984: Marek Kisiel i Maciek Miernik w nowojorskim studio Magic Shop. Płytę promował singiel „Całe miasto śpi”.

W 2011 roku ukazał się pierwszy (!) longplay zespołu z archiwalnym materiałem "Why not?" z 1989 r., wydanym wcześniej na kasecie magnetofonowej przez sam zespół.

Spośród występów z 2011 i 2012 r. wyróżnić można udział w dwóch rzeszowskich specjalnych koncertach (23.09.2011 i 25.02.2012), z których dochód przekazany został na leczenie Maćka Miernika, byłego muzyka m.in. grup Noah-Noah, Aurora i właśnie 1984. Zespół wystąpił w poszerzonym składzie, uzupełnionym o muzyków współtworzących go w przeszłości: Romana Rzucidło, Janusza Gajewskiego, Dariusza Marszałka i Wojciecha Trześniowskiego.

26.01.2013 r., na zaproszenie Agencji Chaorder 1984 zagrało na koncercie w poznańskim klubie „U Bazyla”, podczas którego muzycy zaprezentowali 5 nowych utworów.