1984-historia 1984-strona główna 1984-dyskografia

PRASA

1984 w "Encyklopedii Polskiej Muzyki Rockowej" L. Gnoińskiego i J. Skaradzińskiego, wyd. III, Poznań 2001 r.; notka o zespole autorstwa Leszka Gnoińskiego

1984

 Zespół z kręgu zimnej fali. Nazwa zaczerpnięta została ze słynnej powieści George'a Orwella, choć muzycy początkowo utrzymywali, iż nie stanowi nic więcej ponad datę założenia zespołu.

Powstał w "orwellowskim" roku 1984 w Rzeszowie. W pierwszym składzie znaleźli się twórca repertuaru Piotr "Mizerny" Liszcz (g, kbds; ur. 10 VI 1967) i Krzysztof "Bufet" Bara (voc) - pomysłodawcy grupy, a także Wojtek "Pancerny" Trześniowski (bg) i Leszek Cielak (dr). Wkrótce Bufeta - który stanął na czele Wańki Wstańki & The Ludojades - zastąpił Roman Rzucidło, a Cielaka - Janusz "Borys" Gajewski.

Już dwa tygodnie po powstaniu grupa zwyciężyła w lokalnym przeglądzie w Rzeszowie, w nagrodę mogąc uczestniczyć we wspomnieniowym koncercie Breakout Wraca Do Domu w maju 85 w Rzeszowie. Wkrótce wystąpiła na Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie i odtąd zrobiło się o niej głośniej. Na przełomie 85 i 86 odbyła pierwszą sesję radiową. Cztery nagrane wówczas piosenki - "Wstajemy na raz, śpiewamy na dwa", "Ferma hodowlana" (z odwołaniami do innego dzieła Orwella - "Folwarku zwierzęcego"), "Sztuczne oddychanie" i "Radio Niebieskie Oczy Heleny" - trafiły na listę przebojów Rozgłośni Harcerskiej, a niektóre nawet na listę Trójki (druga i trzecia). "Sztuczne oddychanie" w 88 znalazło się na składankowym longplayu różnych wykonawców pt. "Radio nieprzemakalnych".

W roku 86 zespół nagrał - z nowym wokalistą Pawłem "Czesterem" Tauterem - pierwszy album, który pod tytułem "Specjalny rodzaj kontrastu" miał zostać wydany przez Klub Płytowy "Razem". Jednak muzycy, zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na publikację krążka, zerwali umowę z KPR, by oddać taśmę Rogotowi, gdzie nagrania... zaginęły (nie odnalezione do dziś). Pierwszej własnej płyty 1984 doczekało się rok później, a był nią singel "Tu nie będzie rewolucji" / "Krucjata" - nagrany jeszcze podczas pierwszej sesji (z Rzucidło).

W latach 87-88 zespół przechodził poważne zmiany personalne. Najpierw opuścił go Jasiu - zastąpiony przez Darka "Czarnego" Marszałka, potem odeszli Pancerny i Czester (by założyć Aurorę [patrz sprostowanie na dole]) - tego pierwszego zmienił Marek Kisiel, obowiązki drugiego przejął Mizerny. W tym składzie 1984 pod koniec lat 80. występowało na festiwalu w Jarocinie, gdzie sprzedawało też wydane przez siebie kasety "Why Not" (89) i "Three Faces" (90). Na pierwszej z nich znalazły się wstępne wersje utworów opublikowanych później na obu płytach zespołu, na drugiej - nagrania z prób i sesji radiowych (w których uczestniczyli dwaj poprzedni wokaliści 1984).

Właściwy debiut fonograficzny grupy miał miejsce w roku 91, kiedy to Mizerny, Kisiel i Czarny wydali płytę "Radio Niebieskie Oczy Heleny" - z muzyką trudną w odbiorze, zaaranżowaną niemal ascetycznie, i bardzo do niej pasującymi, pełnymi pesymizmu tekstami-wierszami Mizernego, przez co całość ujmowała niemal transową siłą wyrazu. Utwór "Zespolenie" to jakby zapowiedź nadejścia ery techno. W tym samym roku kasetowa składanka różnych wykonawców "Fala 3" przyniosła "Animal Farm" - jeden z lepszych utworów Mizernego i spółki.

Trzy lata potem ukazał się, w wersji kasetowej, "Anioł w tlenie" - nagrany na żywo... na przełomie 89 i 90, czyli jeszcze przed "Radiem Niebieskie Oczy Heleny". Przyczyną opóźnienia było już drugie w dziejach zespołu zaginięcie taśmy, i choć jednak w końcu się znalazła - zwłoka odebrała "Aniołowi w tlenie" walor aktualności, co tym bardziej przykre, iż w "Braku tlenu" Mizerny... przewidział wybuch wojny w Jugosławii, a "Pierwszym dniem zmartwychwstania" niejako poprzedził falę piosenek o wymowie antyklerykalnej. W każdym razie "Anioł w tlenie" - mimo że zawierał nowe wersje sztandarowych "Sztucznego oddychania" i "Fermy hodowlanej" - przeszedł bez echa. Wydania kasety nie doczekał w 1984 Kisiel, który wyemigrował do Kanady. Jego miejsce zajął Pancerny. W roku 96 nowym członkiem grupy został Grzegorz Wesołowski (dr).

Później jednak 1984 działało sporadycznie, najważniejszy koncert dając na Castle Party 99. Mizerny, Pancerny, Kisiel, Czarny i Czester równolegle grali w Wańce Wstańce.

LEG

-------------
drobne uzupełnianie/poprawka:
* Pancerny i Czester nigdy nie grali w Aurorze, tak więc nie mogli opuścić 1984 aby założyć właśnię tę grupę. Natomiast członkami Aurory byli dwaj inni wcześniejsi muzycy 1984 - Roman "Smutny" Rzucidło oraz Maciek Miernik